Körülbelül óvódás koromban kaptam rá erre a színre. Azt
hiszem ahelyett, hogy rózsaszínű ruhákkal aggattak volna fel, kihisztiztem,
hogy piros blúzom, ami persze lehetett mintás, különböző virágokkal, vagy
színes pillangókkal és piros nadrágom legyen. Nem beszélve arról, hogy a
kedvenc tárgyaim is ebben a színben tündököltek polcaimon, asztalomon és
fiókjaimban. Ceruzatartó, füzetek, dísztárgyak s csecsebecsék. A legtöbbje mind
piros volt, s ebből pár dolog még a mai napig is megvan. Ezeken kívül anyukám
előszeretettel vásárolta a piros műanyag tányérokat vagy tálakat, amivel mintha
biztatott volna e szín szeretésében. Ezekből a tányérokból én szíves-örömest
lakmároztam. Ha jól belegondolok a mai napig olyan evőeszközökkel eszem otthon,
aminek a nyele megkopott piros, a sok használattól. Emellett a karácsonyfánk
legalább tíz éve piros színben fénylik teljes egészében. Tesóm kezét nem
egyszer kellett leüssem akkor, amikor egy ósdi és mindenféle színben pompázó
díszt fel akart tenni.
Igazából nem élünk mi egy
teljesen piros színű lakásban. Nem pirosak a bútoraink, sem a falaink (habár
kiskoromban szerettem volna piros falakat). Nem is akarok mindenhol pirosat
látni, akárhova néznék és fordulnék. Csak néhány apró, hangulatkeltő dolgot.
Meg egy nagy s szép piros kanapét a jövendőbeli lakásom nappalijának közepébe.
E vidám, erőteljes és
boldog szín ellenére bizony még 5-8-os koromban is piros blúzzal, piros
nadrággal, később piros kiegészítőkkel és esetleg piros fehérneműben járkáltam.
Több mint valószínű, hogy én voltam az osztály (fekete báránya helyett) piros
báránya. Ahogy cseperedtem nekem a piros szín ugyebár a szerelmet, a szívecskéket,
és minden egyéb más csillogó-villogó dolgokat is jelentette. Álmodozó és örökké
romantikus voltam és vagyok, a romantikus könyveket is egy időben konkrétan faltam.
Persze nem a legnyálasabbat. Azt már én se bírtam volna elviselni.
Később a gimnáziumban sem
tudtam nagyon leszokni erről a színről. Pedig tényleg próbáltam, mert korábban
osztálytársam megbántott azzal, hogy azt kérdezte, miért nem tudok például
feketébe öltözni. Nem tudtam mit mondhatnék erre akkor nyomban, de sírva mentem
haza és anyukámnak megmondtam, hogy én többet piros színbe nem öltözöm.
Idős és szeretett földrajz
tanárom egyik órán, még 9-12-ben, miközben egy felmérő jegyét íratta be,
megkérdezte tőlem, miért öltözök olyan nagyon sokszor pirosba. Nem igazán
tudtam, mit válaszolhatnék, hiszen soha nem tettem fel magamban ezt a kérdést,
soha nem gondolkodtam el rajta. Végül válaszolt helyettem is a tanár úr: a
piros egy olyan szenvedélyes szín, amivel az emberek figyelmét fel lehet
kelteni és a középpontban kerülni. Nem reagáltam semmit sem erre, nem tudtam
mit gondoljak épp akkor.
Aztán később végül csak
felvetődött a téma bennem. Soha nem szerettem a középpontban lenni, szégyenlős
voltam világéletemben. Folyton a könyvek mögé bújtam, csendes voltam s csak
néhány emberrel barátkoztam. Viszont mindig volt bennem egy kicsi szikra, ami
arra késztetett, hogy álljak ki, hogy mondjam, hogy meséljek, még akkor is, ha
teljesen összefüggéstelenül, értelmetlenül mondom el azt a valamit. Ez a kis
szikra utolsó sulis évben lánggá erősödött, és az egyetem elkezdése óta is ég.
Már alig van piros ruhám,
blúzom, nadrágom. Valahol útközben, az éretté válás hosszú útján elhagytam őket.
Ha van is, akkor leginkább több árnyalattal sötétebb, esetleg bordó színű s
csak néhány darab. A régi piros ruháim, akár kinőtt, akár nem, már rég a
rokonok szekrényeiben foglalnak helyet. Nem is hiányoznak már annyira. Azokat
az időket juttatják az eszembe, amikor hallgattam és nem mertem semmit se
tenni, hanem inkább elbújtam.
Visszanézve, nem tudom,
hogy az itt felállított teóriámnak jelenleg mennyi valóságalapja van, de érzem,
hogy egy olyan nagy butaság csak nem lehet. Azért lassan, 21 évesen már itt van
az idő a továbblépésre és a felnövésre.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése